Akkim

Firma Bilgisi

Türkiye'nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim 1977 yılında Yalova'da kurulmuş ve zaman içinde Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarında üretim faaliyetlerini genişletmiştir.

Ak-Kim; Klor-alkali ve türevleri, Metilaminler, Persülfatlar, Peroksitler, Bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, kağıt ve su arıtma kimyasalları ile çimento ve beton katkı maddelerini kapsayan geniş ürün yelpazesiyle beş kıtada müşterilerine hizmet veren global bir kimya şirketidir.

Toplam 600 bin tonluk kapasitesiyle 500'ün üzerinde kimyasal hammadde ve yardımcı malzeme üreten Ak-Kim yüksek teknolojiye sahip, çevre dostu tesislerinde üretim yapmaktadır. Aralarında Sodyum metabisülfit, Amonyum persülfat, Potasyum persülfat, Dimetilasetamid, Hidrojen peroksit, Sodyum perkarbonat gibi ileri teknoloji gerektiren ve yerli sanayi açısından büyük önem arz eden kimyasal maddeleri tamamen kendi mühendislik ekibinin kurduğu tesislerde, kendi teknolojisiyle Türkiye’de ilk kez Ak-Kim üretmiştir.

Ak-Kim, büyüme stratejisi doğrultusunda 2013 yılında Avrupa’nın 2. büyük su kimyasalları ve koagülant üreticisi olan Feralco ile eşit hisseli ortaklığa imza atarak Akferal şirketini kurmuştur. 2015 yılında dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit şirketini satın alan Ak-Kim, bu sayede yeni bir pazara girmiştir. Şirket, 2023 yılında minimum 1 milyar dolar ciro büyüklüğünde, global bir kimya şirketi olmayı hedeflemektedir.

Ak-Kim, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002 yılından bu yana yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslimi taahhütlere kadar farklı birçok hizmeti gerçekleştirmektedir. Ak-Kim yıllardır kendi bünyesindeki tesisleri işletmektedir ve bu alanda önemli bilgi birikimine sahiptir. Ak-Kim kendi tesislerindeki son geliştirme ve modernizasyonu ve tesis içi operasyon deneyimlerini müşterileriyle paylaşarak onlara katkı sağlamaktadır.

Ak-Kim, Su Çözümleri alanındaki faaliyetlerini 2015 yılında kendi geliştirdiği reçete ile ürettiği yüksek kaliteli PVDF malzemeden imal edilmiş Delikli Elyaf’a sahip Ultrafiltrasyon Modülü ile genişletmiştir.

Üretilen delikli elyaf membran modülü suyun kimyasal özelliklerini değiştirmeden ileri fiziksel arıtma işlemi gerçekleştirmektedir. Teknolojide en ileri arıtma yöntemi olan bu sistem, belediye ve endüstrilerdeki su arıtma tesislerinde atık suların arıtılarak alıcı ortam deşarj standartlarına uygun hale getirilmesinde, atık su geri kazanım sistemlerinde, proses ve içme suyu hazırlamada, ters osmoz sistemleri için en stabil ön arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Türkiye’de ve yakın çevredeki ülkelerde ilk olan bu alandaki yatırımı ile Ultrafiltrasyon Membran üretim sektörüne öncülük eden Ak-Kim, geliştirdiği delikli elyaf membran modüllerinin üretimini Yalova’ da inşa ettiği ve yaklaşık 2800 m2 kapalı alana sahip tesislerinde gerçekleştirmektedir.

Yakın gelecekte Ak-Kim Su Çözümleri Dünya’da ve Türkiye’de Su Arıtma Sektörüne getireceği yenilikler ile çalışmalarına devam edecektir.

İlgili Ürünleri

Cas No: 7727-54-0

Un No:

Sinonim : Diammonyum peroksodisulfat

Cas No: 64-19-7

Un No:

Sinonim : Acetic Acid, Acetic Asid, Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Sirke

Cas No: 7705-08-0

Un No:

Sinonim : Demir 3 Klorür, Ferric Chloride, Iron(III) Chloride, Ferrik Klorür

Cas No: 124-40-3

Un No:

Sinonim : N-Methylmethanamine, Dimethylamine, DMA

Cas No: 127-19-5

Un No:

Sinonim : Dimethylacetamide

Cas No: 68-12-2

Un No: UN 2265

Sinonim : Dimethylformamide, Dimetil Formamid, DMF

Cas No: 7722-84-1

Un No: UN 2014

Sinonim : Dioxidane, Oxidanyl, Perhydroxic acid

Cas No: 7647-01-0

Un No: UN 1790

Sinonim : Chloridric acid, Chlorohydric acid,Hydrogen chloride, Tuz Ruhu, Hcl, Muriatic acid, Hydrochloric Acid